Dědictví - stará teta nemá děti a manžel již také zemřel – podle vašeho webu jsem našla, že dědictví by v takovém případě mělo připadnout jejím žijícím sourozencům, eventuelne neteřím a synovcům – zahrnuje to i nevlastní (přiženěné) neteře a synovce? Díky moc, Olivie

ODPOVĚĎ:
Neexistuje-li závěť, bude se v případě úmrtí Vaší tety dědit tzv. ze zákona dle třetí dědické skupiny podle § 1637 občanský zákoník, dle kterého dědí zůstavitelovi sourozenci a osoby žijící se zůstavitelem nejméně jeden rok před smrtí. Pokud některý ze sourozenců nedědí (např. zemřel nebo odmítl dědictví), podíl připadá jeho dětem, tedy skutečně neteřím a synovcům. Tzv. "přiženivší či přivdané" se tato skupina nevztahuje, musí zde být pokrevní příbuzenství (alespoň polorodé).

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Dědění přiženěných nebo přivdaných osob u druhé rodiny