1958 emigroval můj otec do Německa, kde žil až do konce svého života tj. do 9.5.2016. Po 1989 občas navštívil svoji matku v České republice, které se svěřil, že má v Německu nemovitost a další nemovitost bude kupovat na Slovensku. Jeho matka resp. moje babička mi to poté před svou smrtí sdělila.

V červnu 2017 přišel z Německa úmrtní list otce, a protože v České republice neměl žádný majetek, bylo v listopadu 2017 dědické řízení ukončeno. Můžete mi prosím poradit, jak mám oficiálně začít, abych dohledal majetek v Německu a na Slovensku? Děkuji Štěpán

ODPOVĚĎ:
Předchozí právní úprava neumožňovala, aby nemovité věci, resp. majetek nacházející se v zahraničí, byly řešeny v rámci dědického řízení v České republice. V tuto chvíli se již dědictví jako celek řeší v rámci jedné země. Pokud máte tedy informace, že Váš otec měl majetek v zahraničí, informujte o tom neprodleně notáře, ten dědické řízení znovu zahájí, resp. jej doprojedná.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Dohledání zahraničního majetku zemřelého zůstavitele - pro dědické řízení
  • Dohledání zahraničních nemovitostí zemřelého, zesnulého - pro dědické řízení