Bude mít závěť, kterou sepíši ručně a ručně ji také podepíši, nechám podpis ověřit (ověření podpisu) na matrice (Break Pointu) větší váhu, než, když neprovedu ověření podpisu. Mám malý důchod, proto nechci závěť realizovat u notáře. Závěť byla kontrolována advokátem a nemá žádné chyby. To znamená, že má všechny předepsané náležitosti. Děkuji za odpověď. Hynek.

ODPOVĚĎ:
Závěť má stejnou váhu jak s ověřeným podpisem, tak bez něj. Závěť stačí vlastní rukou napsat, datovat a podepsat, aby byla platná. Ověření podpisu zákon nevyžaduje. Po Vašem úmrtí však musí důvěryhodná osoba o Vaší závěti vědět a předložit ji notáři, který bude pozůstalost projednávat. Pro informaci dodávám, že ověření podpisu na poště stojí 30 Kč, uložení Vaší závěti u notáře stojí cca 1.300 Kč, sepsání a uložení závěti přímo u notáře stojí cca 2.200 Kč.