Koupili jsme si s přítelem dům na hypotéku. Hypotéka pouze na něj, ale polovinu peněz na měsíční splátku mu dávám já. Co by se dělo v případě rozchodu, mám nějaký nárok na vrácení peněz? Jak se na to pojistit? Nechat si od něj něco např. podepisovat, když obnos přebírá? Jakou formou? Děkuji, Ivana.

ODPOVĚĎ:
V daném případě je také důležité, na koho je dům napsaný, tj. hypotéka je přítele a otázkou je, zda je dům také přítele. Pokud ano, doporučuji mít určitě potvrzené, že polovinu splátek hradíte nebo k tomu bohatě stačí, pokud to půjde bezhotovostním převodem.
Problém ale je, že vrácení splátek můžete žádat pouze tři roky zpětně z důvodu promlčení. Proto je rozhodně výhodnější, aby byl dům napsaný z poloviny na Vás, pak není třeba, abyste měla cokoliv písemně, pokud by došlo k rozchodu, dělili byste se půl na půl.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Placení hypotéky s přítelem, přítelkyní kdy majitel je jeden z nich - jak si pojistit vrácení peněz při rozchodu?