Vlastníme s mojí sestrou každý jednu polovinu bytu. Vlastnictví bytu jsme nabyli postupně z dědictví po zemřelém otci a následně jako dar od matky. Sestra mi chce svoji polovinu darovat formou smlouvy o darování s finančním vypořádáním. Je toto možné? Prosím o případné informace jak postupovat a zdali tuto smlouvu o darování s finančním vypořádáním akceptuje banka, pokud bych si na toto bral hypotéční úvěr. David

ODPOVĚĎ:
Darování je ze zákona bezplatným právním jednáním a nemělo by odkazovat na jakékoliv finanční vypořádání, jelikož to budí dojem obcházení zákona a zejména daňové povinnosti. Banka by takovou smlouvu určitě neakceptovala, protože na darování nelze z podstaty práva půjčku poskytnout právě proto, že dar je bezúplatný.
Spíše bych doporučila vyřešit to kupní smlouvou při vědomí, že budete muset uhradit 4% daň z nabytí nemovité věci.

> Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Obcházení zákona - darování podílu nemovitosti bez zaplacení daně z nabytí nemovitosti, nemovité věci