V roce 2008 jsme získali se ženou půjčku 900.000 Kč a rozhodli se revitalizovat náš byt v osobním vlastnictví. Tehdy s námi žil ještě syn. Vše jsme provedli a do konce roku 2009 půjčky bez problému spláceli. Na přelomu 2009/2010 došlo k výpadkům našich příjmů a ze strachu, že nebudeme mít dost prostředků ke splácení, jsme požádali syna, zda by si nevzal hypotéku s ručením našim bytem /měl pravidelný příjem/.

Problém byl, že měl vyčerpaný kontokorent 20.000 Kč a nesplacenou vlastní půjčku 200.000 Kč. Hypotéku dostal na jaře 2010 ve výši 800.000 Kč, ale banka prvně z hypotéky umořila jeho dluhy ve výši 220.000 Kč z peněz hypotéky a zbytek mu vyplatila. Tuto částku 580.000 Kč on převedl nám na umoření části našich půjček. V 9/2011 jsme se rozhodli s ženou, že na syna převedeme náš byt - darujeme mu ho, aby v případě naší smrti, neměl problémy. Do roku 2013 žil syn s námi v tzv. "mama hotelu" a byli jsme domluveni, že to co by za živobytí u nás nám platil, bude platit hypotéku. Takže de facto jsme platili CELOU HYPOTÉKU V LETECH 2010-2013 MY /já a žena/. V 5/2013 se odstěhoval k přítelkyni a byli jsme domluveni, že my budeme mu platit 2.000 Kč a on doplatí 3.880 Kč do splátky hypotéky. A tak to bude do 2017 ledna, kdy se domluvíme jak dále. Mezitím změnil přítelkyni a letos (2017) na jaře 2017 došel. Navrhli jsme, že budeme platit 4.000 Kč až 4.500 Kč dle domluvy a on zbytek. Syn s tím nesouhlasil, direktivně řekl, že se rozhodl jako majitel bytu, že ho prodá a my si máme najít podnájem, s tím, že si nechal vypočítat, že jeho dluh v hypotéce (220.000 Kč) bude mít splacený od 2013 do roku 2019. Jelikož částkou 3.880 Kč si splácí on svůj dluh v hypotéce. Debata přešla v hádku, kde nás slovně napadal, oháněl se s tím, že je majitel bytu a můžeme být rádi, že zbytek peněz co zbudou z prodeje bytu po vyplacení hypotéky dostaneme my (do bytu NIKDY neinvestoval ani korunu). Taky řekl, že dále hypotéku nechce, je rozhodnut jako majitel byt prodat a my se musíme přizpůsobit. Nečekali jsme na rok 2019 a již letos (2017) iniciovali prodej bytu. Syn, když jsem mu to oznámil, opět na nás neadekvátním způsobem slovně útočil jako na rodiče, jak si dovolujeme něco konat. Prodej bytu proběhl. Za nějakou dobu jsem se s ním znovu sešel a tázal jsem se, jak vyřešíme to, že my jsme doplatili v doplatku hypotéku i jeho část dluhu, tím, že se hypotéka splatí dříve. Se synem jsem se domluvil, že nám doplatí 76.000 Kč (které si sám vypočítal z toho, že byt se prodal 2017, on měl mít svůj dluh doplacen v 2019), které banka zahrnula do doplatku hypotéky a s tím souhlasil. Jak došel k sobě domů za svou přítelkyní, mi volal, že mi celou částku nedá a když jsem odvětil proč, rozeřval se na mě, že si mám uvědomit, kdo vlastní byt a kdo je zapsán na katastru. Po tomto incidentu a jelikož jsem nevěřil synovu výpočtu, ohledně jeho půjček v hypotéce, nechal jsem si vše přepočítat oficiální hyp. makléřkou. Vyšlo jí, že syn by nám správně měl doplatit 116.068 Kč. Potřebujeme poradit, jak postupovat dále, jelikož na naše výzvy nereaguje a to ani na to, že jsme mu navrhli, že když uhradí do konce 9/2017 jen těch 76.000 Kč, budeme brát vše jako vyřešené.
1/ požadovat po něm úhradu 116.068 Kč soudně (nebo ho postrašit výzvou přes advokáta)? Problém je, že na roky 2010-2013 nemáme potvrzení, že byla ústní dohoda, on zadarmo bydlí a žije u nás – my vše mu platíme a on platí celou hypotéku, abychom si neposílali navzájem peníze.
2/ vyzvat ho, aby vrátil dar – byt, jelikož po dobu co jsme mu ho darovali, se několikrát hrubě slovně obořil na moji ženu, při návrhu v 2017 o prodeji bytu se na nás osočil a nechoval se jako k rodičům a naposledy když na mě řval, že to bylo slyšet s tel. na 3 metry ohledně, kdo je vlastník bytu.
Jen dopisuji, že po celou dobu 2013-2017 slovně napadal ženu, posílal ji na léčení na psychiatrii i když on ji měl nařízenou od sociálky, když žil s první přítelkyní, bil její holčičku. Taky letos (2017), když nám oznámil, že chce prodat byt, kde jsme s ženou bydleli, tohle nám oznámil velmi neomaleně, i když věděl, že žena je nemocná, ZTP/P, špatně si zvyká na nové prostředí a po jeho výstupu u nás doma, musela vyhledat na oddělení psychiatrie pomoc, uklidňující léky a chodila k terapeutce. Dodnes se s tím nesmířila a má problémy. Ještě jednou děkuji za pomoc. Miloš

ODPOVĚĎ:
V daném případě bych doporučovala žádat vrácení daru, podmínky pro vrácení splněny jistě jsou, když se syn chová tak hrubě. Pokud jde o požadavek vrácení financí, není situace příliš přehledná. Bylo by dobré navštívit advokáta www.advokatikomora.cz, kde sumu přepočítáte a případně se rozhodnete mu zaslat jeho prostřednictvím předžalobní výzvu k úhradě.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Zpětvzetí vrácení daru dárcem - nevhodné, hrubé chování obdarovaného