Pokusím se nejdříve popsat situaci, do které jsme se s mou partnerkou dostali, potom položím několik dotazů. Věc: Oznámení trestné činnosti. Jsem majitelem domu v ulici XXX, XXXX. Podmínkou zakoupení domu byla existence příjezdové cesty, stejně tak podmínkou pro vydání stavebního povolení, kolaudace, hypotéky.

Všechny tyto úkony vznikly na základě plánovací smlouvy z roku 2009, kde se obec zavazuje převzít od firmy XXX s. r. o. komunikaci okolo cca 40 parcel, inženýrské sítě, příslušenství komunikace atd. V té době v podobě dokončených inženýrských sítí a dlážděné cesty. V době zakoupení, jak obec, tak firma XXX potvrdila platnost smlouvy, svůj záměr a ujistila mne, že brzy dojde k naplnění smlouvy. Jelikož smlouva byla zajištěna ze strany firmy XXX parcelou v tehdejší tržní hodnotě 2.700.000 Kč, darem 350.000 Kč, a 10% úrokem za každý rok z nedobudovaných částí komunikace, inženýrských sítí apod. nabyly všechny úřady včetně mne dojmu, že záměr firmy XXX je zřejmý a zajištěný, toto ovlivnilo nejen mé rozhodnutí ke koupi, ale i dalších vlastníků domů v této ulici. Momentálně je smlouva z neznámého důvodu pravděpodobně ukončena, nebyla naplněna a obec na sebe nepřevedla ani žádnou nemovitost ani nevymáhala po firmě XXX žádnou částku. Tímto jednáním jsme byly poškozeni všichni, kdo pozemek v dané ulici koupili. Naše tržní ceny domů klesly. Firma XXX po nás požaduje 100.000 Kč za věcné břemeno. V současné době se zdá, že všichni krom 3 domů toto zaplatili. Domnívám se, že tržní hodnota domu je velmi ovlivněna i v případě existence věcného břemena, které odmítáme zaplatit. Dále se domníváme, že došlo k bezdůvodnému obohacení firmy XXX na základě nečinnosti obce, případně se obáváme, že mohlo dojít k procesní chybě na základě korupce, popřípadě zmanipulování nebo dokonce nátlaku na bývalou starostku XXX. Dále se obáváme, že mohlo jít o záměrný čin a tato situace mohla být předem připravená, čemuž i nasvědčuje, že v nedávné době jednatelka firmy XXX pí. XXX vyvedla všechny parcely z firmy XXX na svou soukromou osobu. Tedy v majetku firmy XXX zůstala pouze komunikace, která je dosud vedena pouze jako orná půda v územním plánu. Dále nutno dodat, že tuto komunikaci v dobré víře po celou dobu užíváme v dobré víře na základě dohody s firmou XXX a obcí. Je tedy plně sjízdná a navozuje dojem, že se jedná o komunikaci, z tohoto důvodu se obáváme, že i další kupci by mohli být obětí tohoto podvodu. Dotazy:
1. zvažujeme další postup, bohužel 100.000 Kč je pro nás v tuto chvíli moc, krom toho to považujeme za podvod a z principu nám vadí ustupovat podobným firmám
2. podat toto oznámení na státní zastupitelství? vychází z rizik, které nás pak čekají
3. mohlo by se stát že firmu XXX převede na bílého koně, jelikož historie firmy tomu i nasvědčuje (jednatelé předchozí jsou trestně stíhání za podvody) a vzhledem k tomu, že současná jednatelka je pravděpodobně řízena někým jiným a domníváme se, že člověk co nikdy nebyl vlastníkem firmy ani neměl živnost, nemohl získat pozemky v hodnotě 50M legálním způsobem, zároveň co se týče právních otázek její povědomí o tom co je možné a není je o dost menší než nás jako lajků
4. je možné získat právníka se zkušeností vymáhat institut nezbytné cesty? chtěli bychom alespoň nějaký příklad jak to probíhalo a co to obnáší
5. obáváme se, že i po zaplacení věcného břemena je dost stížena naše možnost nemovitost využívat, např. pronájem pokud odcestujeme do zahraničí apod.
6. pokud vše zklame, chtěli bychom celou situaci medializovat, natočit nějaká videa i z jiných obcí, prostě pomoci lidem co se v podobných problémech ocitají, nebo je ignorují a vysvětlit jim co vše se může stát a na skutečných případech stalo, taková medializace musí být ale pokryta právně, abychom se nedostali do dalších problémů, máte nápad jak toto řešit?
Děkuji, Vítek

ODPOVĚĎ:
Je možné podat trestní oznámení, ať už u státního zastupitelství či policie ČR. Můžete se i v této věci nechat zastoupit advokátem – kontakt naleznete zde: www.advokatikomora.cz.
Institut nezbytné cesty v poslední době nabývá na významu. Problematika přístupu na vlastní pozemek/k vlastníku domu přes pozemek jiné osoby bývá často řešena, a to i soudně, takže určitě nebudete mít problém najít advokáta, který se touto problematikou již někdy zabýval.
Nicméně kromě institutu nezbytné cesty je zde teoreticky možnost aplikovat i tzv. obecné užívání dané komunikace. To znamená, že pokud nějaká komunikace je dlouhodobě užívána bezplatně neomezeným počtem osob a je takto veřejně přístupná, vlastník takové komunikace nemůže přistoupit k omezení takového užívání, pokud toto užívání umožnil dříve – nemůže např. postavit plot a zabránit tak užívání komunikace.
V případě zřízení věcného břemene ve prospěch Vaší nemovitosti by zde bylo právo přístupu k ní i pro případné Vaše nájemníky. Nicméně je vhodné velice důkladně upravit rozsah věcného břemene ve smlouvě tak, aby nevznikly pochybnosti.
V případě medializace je vhodné se obrátit na nějakého novináře či nějakou agenturu, která z vlastních zkušeností již má pokrytý rozsah informací a jejich podání tak, aby vše bylo po právní stránce v pořádku.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Neodkoupení příjezdové cesty k domům obcí, městem a obohacení developera prodejem věcných břemen občanům
  • Porušení smlouvy o prodeji cesty, ulice obcí, městem - jak donutit město, obec, aby smlouvu splnilo, splnila?