Moje babička již přes 4 roky (2013-2017) nežije s dědou ve společném bytě. Stále jsou manželé a vlastníky bytu jsou oba. Chtěla bych se zeptat, zda je babička povinná platit dědovi polovinu běžných nákladů na byt (nájem, elektřina, voda, plyn atd...), když byt vůbec nevyužívá a musí si platit jiné bydlení.

Doteď tomu tak bylo a i když přišli přeplatky za energie děda jí vyplatil pouze polovinu těchto přeplatků. Pořád jí tvrdí, že jakmile přestane platit polovinu nákladů, že nemá právo na poloviční vlastnictví bytu. Předem moc děkuji za odpověď, Simona.

ODPOVĚĎ:
Hrazení nákladů na bydlení nemá nic společného s vlastnictvím bytu. Pokud v bytě žije pouze děda, pak je povinen zálohy na služby a energie hradit sám a taktéž jemu samotnému pak náleží přeplatky či povinnost hradit nedoplatky.
Doporučuji, aby se babička na zálohách nepodílela, její podíl na vlastnictví bytu to nijak neovlivní.