Pronajímám byt a chtěla bych nájemci dát Výpověď z bytu z důvodu prodeje. S nájemcem jsem se už dohodla, že byt k 31.12.2018 opustí. Nájemce má smlouvu do 31.12.2019, ale byt chci prodat v lednu 2019. Prosím o radu, jak mám postupovat, jaký § se k dané situaci vztahuje, jak má Výpověď z bytu vypadat - VZOR, kdy mám nájemci vrátit vratnou kauci (po vyúčtování za topnou sezonu? ) atd. ? Děkuji za odpověď. Anděla.

ODPOVĚĎ:
Při prodeji bytu nájem nezaniká a práva a  povinnosti pronajímatele přechází na nového vlastníka bytu (viz § 2221 až 2224 zákona č. 89/2012 Sb. , občanského zákoníku. Nový pronajímatel pak může nájem bytu vypovědět, tedy jednostranně ukončit, jen ze zákonem stanovených důvodů (§§ 2288 a 2289).)
Není tedy žádný zákonný důvod, pro který byste mohla nájem vypovědět z důvodu prodeje bytu.
Doporučuji Vám tedy sepsat s nájemcem dohodu o ukončení nájemního vztahu ke dni 31.12.2018 (s tím, že ale nájemce nemusí na dohodu přistoupit).

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Prodej bytu a nájem, nájemní smlouva - co se stane s nájemníkem, nájemcem, nájemníky, nájemci?