Obracím se na Vás s dotazem, který se týká finančního vyrovnání dle § 7 odst. 3 zákona 67/2013 Sb. Bydlím v nájemním domě. Dne 25.6.2018 jsem obdržela opravné vyúčtování služeb za rok 2017. Nedoplatek je požadován uhradit v termínu do 31.8.2018. Je to oprávněný požadavek? Pro finanční vyrovnání dle výše uvedeného zákona platí 4 měsíční lhůta ode dne doručení vyúčtování příjemci služeb.

Což v případě doručení vyúčtování 25.6.2018 připadá na 25.10.2018. Podala jsem námitky na nové vyúčtování a jsem přesvědčená, že požadovaný nedoplatek je neoprávněný. Nicméně mám obavy, že se to do konce 8/2018 nevyřeší a nechci platit pokutu za prodlení se zaplacením nedoplatku. Jak je to s termíny finančního vyrovnání v případě doručení opravných vyúčtování služeb po 30.4.2018? Děkuji, Bára.

ODPOVĚĎ:
Splatnost vyúčtování ve lhůtě čtyř měsíců se počítá od předložení řádného vyúčtování = vyúčtování bez vad. Jestliže jste Vám dosud nebylo řádné vyúčtování předloženo, nemůže být dosud splatné. Nejdříve však může být splatné až dne 25. 10. 2018, jak jste uvedla. Je samozřejmě možné, že na Vás pronajímatel podá žalobu na zaplacení nedoplatku včetně úroků z prodlení a zákonné pokuty. V takovém případě však bude muset u soudu prokazovat, že Vám předložil řádné vyúčtování.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Zákonná lhůta na zaplacení nedoplatku za služby v nájemním domně - 4 měsíce nebo kratší doba?
  • Do kdy musí nájemník, nájemce zaplatit nedoplatek za služby spojené s užíváním bytu?