Bydlím v bytě s kamarádkou, na kterou je psaná smlouva o pronájmu bytu, je tedy nájemcem. Já jsem veden ve smlouvě jako spolubydlící. Doslovně jsem ve smlouvě uveden takto: S nájemcem bude v bytě bydlet > Jan Novák< nar. xxx bytem xxx (trvalou adresu mám jinde) a nájemce bude tedy služby platit za dvě osoby."

To jest jediná zmínka o mé osobě v celé smlouvě mezi majitelem (pronajímatelem nájemního bytu) a nájemcem. Já s nájemcem nemám žádnou další smlouvu nemám. Byli jsme domluveni, že budu dávat polovinu celkového nájmu a tak se také dělo. Teď (26.2.2018) jsem se ale o 14 dní zpozdil, jelikož čekám na peníze, které už mi měly přijít. Matka nájemce mi včera (19.07.2018) oznámila, že mne zítra (21.07.2018) (27.2.2018) vystěhuje. Pravděpodobně už mají místo mne domluvenou jinou osobu. Moje otázka zní, jestli se mohu nějak bránit nebo jestli na to mají vůbec právo? Po tomto incidentu už tu stejně bydlet nechci, ale potřebuji aspoň čas na vystěhování a přestěhování jinam. Mohli by jste mi prosím jakkoliv a co nejrychleji poradit? Děkuji moc Šimon.

ODPOVĚĎ:
Vaše vystěhování je možné pouze za předpokladu, že nemáte právní titul k užívání bytu. Tomu by nasvědčovalo to, že s Vámi žádná smlouva není uzavřena. Ovšem ve Vašem případě je rozhodné, že pravděpodobně (ze znění dotazu tak usuzuji) platíte část nájemného přímo pronajímateli, nikoliv k rukám nájemce, který by vše následně hradil pronajímateli. V daném případě vše tedy nasvědčuje tomu, že jste v pozici společného nájemce, a to z titulu konkludentně uzavřeného nájemního vztahu. Za této situace by tedy ze strany pronajímatele muselo dojít předně k ukončení nájemního vztahu dle zákonné úpravy, nikoliv tak, že Vás prakticky okamžitě vystěhuje. Navrhuji, abyste tedy tuto argumentaci pronajímateli přednesl s tím, že se domluvíte na rozumné výpovědní lhůtě.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Může nájemce, nájemník bytu vystěhovat společného nájemce bez vědomí a souhlasu pronajímatele (majitele) bytu?