Prosím o posouzení možnosti odstoupení od smlouvy z následujícího důvodu: V domě jsou dvě jednotky, v přízemí ordinace a v 1. patře byt, který užíváme my. Dům má jeden plynový kotel pro obě jednotky a jsou tady sice dva rádoby samostatné okruhy vytápění, ale nedají se samostatně ovládat ani měřit.

Při prohlídce bytu a společných prostor nám pronajímatelem bylo sděleno, že okruhy jsou nezávislé a společný je pouze plynoměr. Proto jsme souhlasili s poměrovým vyúčtováním dle předchozích let podle předložených faktur ordinace za poslední 3 roky, kdy v domě byla pouze ordinace a byt se nevyužíval. Jak se však na společné schůzce dne 21.9.2017 ukázalo, tyto okruhy jsou nezávislé pouze tak, že se jeden nebo druhý zcela uzavřou na příslušných trubkách. Což je však pro ovládání topení zcela nepoužitelné v praxi. A zcela mění podmínky pro možnost poměrového vyúčtování. Pronajímatel sice slíbil vyřešit problém, ale do dnešního dne se nic neděje. Kromě jedné návštěvy topenáře. Okruhy nejdou ovládat jednotlivě dle časových potřeb a tudíž pokud se topí v celém domě. To znamená:
1) že se topí u nás nahoře v době ordinačních hodin, tzn. 2-3x v týdnu - zcela zbytečně, my nejsme doma a netopili bychom
2) že se zbytečně topí v ordinaci, kdy potřebujeme topit my, tzn. 5x týdně ráno v brzkých hodinách, kdy my vstáváme, 5 x týdně od odpoledne do večera, kdy už jsme doma z práce
3) že se topí v ordinaci celý víkend
Navíc je v celém domě pouze jeden termostat umístěný v ordinaci a my jsme odkázáni na nájemce dolní jednotky. Sdělení pronajímatele, že jsou v domě dva samostatné okruhy topení považujeme za mylnou informaci, a myslíme si, že by šla využít jako důvod pro odstoupení od smlouvy. Prosím o posouzení, zda je reálná možnost okamžitého odstoupení od smlouvy. Nebo radu, co by se dle smlouvy, dalo pro odstoupení využít. Nebo by šlo z tohoto důvodu vypovědět nájem bez výpovědní doby z titulu hrubé porušení povinnosti pronajímatele? Pak by nás ještě zajímalo, jestli je nějaká možnost požadovat vrácení provize realitní kanceláři, ať již po realitní kanceláři nebo vymáhat jako škodu po pronajímateli. Děkuji Nina

ODPOVĚĎ:
Z uvedeného důvodu bych nedoporučovala od smlouvy odstupovat, neboť v daném případě by jistě vznikl velký výkladový spor v tom smyslu, zda tento problém způsobil podstatné nebo nepodstatné porušení nájemní smlouvy a tím pádem zda je v tomto případě vůbec reálné, že by odstoupení bylo po právu. Spíše bych doporučovala podat výpověď s tříměsíční výpovědní dobou (jako podstatné porušení povinností pronajímatele to dle mého názoru chápat nelze) a  požadovat po celou dobu slevu z nájmu, jelikož problém s dodávkou tepla podstatně snižuje kvalitu bydlení. Pokud jde o realitní kancelář, její nárok na provizi vzniká zprostředkováním obchodu, není odpovědná za kvalitu toho, co nabízí, to jde k tíži jejích klientů, aby si prověřili kvalitu bytu a poté smlouvu uzavřeli či nikoliv. Proto bych nedoporučovala požadovat provizi zpět.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Výpověď nájmu nájemníkem - nemožnost ztlumení topení, vytápění v pronajatých prostorách