Počet stránek ve webu: 36.498

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 258752592 / 0300 . Děkujeme! Financování poradny - info.

Vlastníme nebytový prostor, provozovna dílna o velikosti 101,8 m2 v panelovém domě se samostatným vchodem z ulice. Dotaz: jaké práva má člen společenství vlastníků bytových jednotek (člen SVBJ, SVJ) ve věci - nahlížení do účetnictví, hospodaření, pojištění celého domu, ad.

Byla mi od soudu doručena žaloba od jednoho z věřitelů s návrhem na vyklizení nemovitosti a zaplacení nájmu garáže. Ve věci jsem předtím jednal, na vše písemně reagoval. Nájemné na můj návrh usnesením přijal soud do úschovy ve prospěch příjemce, protože jsou dva pronajímatelé a já byl v nejistotě komu kolik platit.

Je možné krátkodobě např. přes službu AIRBNB pronajímat nebytové prostory zkolaudované na provozovna - dílna na přespání? Jedná se o nebytový prostor, rozdělený na 3 samostatné pobytové místnosti, kde je veškeré sociální vybavení. Nebytové prostory se nalézají v suterénu panelového domu, který obhospodařuje společenství vlastníků.

Nájemníci nechtějí opustit byt, i když jim skončila nájemní smlouva. Podal jsem žalobu k soudu - žaloba na vyklizení nemovitosti, soud zatím termín projednání neurčil. Existuje ještě nějaká možnost, jak to vyřešit? Děkuji, Pavel.

Mám dotaz ohledně povinností, které mám jako vlastník bytu ve společenství vlastníků bytových jednotek. V mém bytě proběhla velká rekonstrukce, vše dělala firma, která i ručí za provedení a kvalitu rekonstrukce. Tím i všech revizí apod. Předseda mi 26.11.2017 donesl rozhodnutí, tedy upozornění, kde prý na nějaké schůzi 10.10.2017 projednali s nevím kým mou rekonstrukci a ta nebyla provedena dle požadavků SVJ.

Dovoluji si obrátit se na Vás s následujícím dotazem týkajícím se vzniku SVJ: chystá se u nás nyní založení SVJ. Jedná se o celkem 50 bytů, které jsou umístěny ve třech samostatně stojících blocích (bytových domech) ve dvou paralelních ulicích. V každém bloku jsou 4 vchody, každý s vlastním číslem popisným, v každém vchodu jsou 4 byty s výjimkou dvou vchodů, kde je bytů 5.

Po 14 letech soudních sporů jsme získali dům v centru, který je kolaudován pro účely provozování hotelu. Předchozí majitel však jednotlivé jednotky pronajal k dlouhodobým pronájmům (Čechům i cizincům) jednotlivých apartmánů a k dnešnímu dni zde žije cca 13 rodin.

Řešíme problém se sousedem, který bydlí v bytě nad námi. Jedná se o panelový dům, byt je 1+1 máme ho v pronájmu (pronajímatel je moje sestra a ta má byt v osobním vlastnictví) a bydlíme zde jen já s přítelkyní od 06/2017 (předchozí nájemník v bytě pobýval velice zřídka).

Majitel bytu nám odmítá vydat vratnou kauci ve výši 8.500 Kč, byt byl předán 09/17, s předávacím protokolem bez výhrad a poškození. Nyní majitel argumentuje nedodržením 3 měsíční výpovědní lhůty. Přes email nám ale sliboval, že s tím není problém. Nájemní smlouva na dobu určitou končila 01/17, poté jsme v bytě bez další smlouvy zůstávali dál a řádně platili nájem.

Mám uzavřenou podnájemní smlouvu na družstevní byt. V následujících měsících, se bude bytové družstvo, které vlastní dům, rušit a vznikne společenství vlastníků bytových jednotek SVJ. Mám dotaz, jak bude z právního hlediska nejsprávnější pokračovat v pronájmu bytu (nájemce i já chceme dále v pronájmu bytu pokračovat).