1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

S přítelem žiji v domě, který si postavil se svou bývalou manželkou. Na vyrovnání společného jmění manželů SJM a na opravy si vyřídil hypotéku u Moneta Money Bank. Od ledna 2019 mám v jeho domě trvalý pobyt. Dohodli jsme se, že mu pomohu splácet hypotéku a on mi bude darovat 1/4 domu. Je to možné, když v katastru nemovitostí je jako spoluvlastník uvedena banka?

Pokud ne, jak to právně ošetřit, aby po splacení hypotéky opravdu patřila 1/4 domu mě? Také bych potřebovala vědět jak ošetřit vložené peníze v případě rozchodu či úmrtí jednoho z nás, kdyby nebylo možné uskutečnit přepis před splacením hypotéky.
Děkuji, Karolina

ODPOVĚĎ:
Předpokládám, že díky hypotéce máte na nemovitosti tzv. zákaz zcizení, což znamená, že se změnou vlastníka či převodem podílu na spoluvlastníka musí banka souhlasit. Pokud souhlasit nebude, můžete s přítelem sepsat tzv. smlouvu o smlouvě budoucí, že Vám podíl převede, jakmile bude hypotéka splacena. Tento dokument má vysokou váhu, pokud by v okamžiku, kdy hypotéka splacena nebude, nechtěl podíl převést, můžete se převedení podílu právě díky smlouvě o smlouvě budoucí domáhat soudně. Vložené peníze můžete ošetřit tak, že sepíšete listinu, kterou Vám přítel potvrdí, že jste do nemovitosti investovala určitý obnos peněz, uzná tento dluh a prohlásí, že Vám tento obnos v případě Vašeho požádání vyplatí.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Pokud je v katastru nemovitostí uvedena banka jako spolumajitel nemovitosti vázané hypotékou, může hlavní majitel podíl nemovitosti darovat jiné osobě?