exekuce spadla i na manželku

1 odpověď

dobry den. pracuji i manželka je na mně exekuce asi na 500 tisíc Kč a ačkoliv je mi dluh strhavan z platu začali mi to strhavat i manželce ktera v te době kdy jsem se zadlužil semnou ani nebyla. je to možne že to mužou strhavat i manželce? take by jsem rad věděl jak zjistím kde všude dlužím a jestli mají pravo mi strhavat z platu po 20 letech kdy se to stalo me zadluženi. děkuji moc za pomocnou radu či odpověd. s pozravem.

Dobrý den, exekuci je možno dle současného znení zákona (občanský soudní řád) vést i přikázáním pohledávky z účtu manžela povinného. Dle nového občanského zákoníku platí, že je možno postihnout majetek ve společném jmění manželů i pro dluh, který vznikl jednomu z manželů před vstupem do manželství. Manželka může sdělit věřiteli, že s dluhem nesouhlasí, neboť vznikl před vnzikem manželství a ona o něm nevěděla a současně podat návrh na částečné zastavení exekuce podávané exekutorovi. Pokud bude úspěšná, exekuce bude vůči né zastavena do výše ½ vymáhaného dluhu, jak stanoví občanský zákoník. K Vašemu druhému dotazu, žádná přesná evidence dluhů všech dlužníků se nevede, všechny Vaše dluhy zjistíze jen stěží. Zjistit však můžete s určitostí ty dluhy, které jsou již vymáhány exekučně, a to v Centrální evidenci exekucí nebo ještě lépe dotazem na exekuční soud (soud v místě Vašeho bydliště), který má evidenci všech exekucí proti Vám vedených. Jinak pokud máte za to, že exekuce protiVám vedená je neoprávněná, neboť dluh je promlčen, můřete z tohoto důvodu podat návrh na její zastavení. Před tím však doporučuji zjistiti si všechna fakta o případu, nejlépe nahlédnutím do spisu u příslušného exekutora.