Zodpovědnost osoby blízké, výše částky "na život"

1 odpověď

Dobrý den, bohužel jsem zjistila, že můj přítel má vysoký dluh na různých místech vč. státní správy apod. Hrozí mu tedy exekuce, případně by mohl zkusit program oddlužení. Jsme spolu něco málo přes rok, mám malé děti, nový byt na hypotéku a drobné úspory a mám obavy, aby se to vše, co ho čeká nějak nedotklo mne a mých dětí (kromě běžných omezení plynoucích z nedostatku financí) - prosím, jaká rizika mohu nést? Bydlí u mne (prokazatelně, avšak trvalou adresu tam nemá), nejsme manželé, na platbě bytu ani hypotéky se nepodílí, natož oficiálně. Předem Vám moc děkuji za varování či uklidnění. A ještě jeden dotaz – pokud by zvolil variantu oddlužení, kolik cca by mu správce nechával „na život“, když prokazatelně žádný nájem neplatí (jen mi občas něco přispívá, a to pro jistotu také neoficiálně), ale platí na dceru z býv. manželství cca 4tis. alimenty? Příjem na ŽL mívá cca 20tis/měsíc. Děkuji moc.

Dobrý den, pokud je exekuce vedena jen na Vašeho přítele, exekutor postihuje jen jeho majetek. Nicméně pokud bydlí na Vaší adrese a exekutor se to dozví, je reálné nebezpěčí, že nařídí exekuci prodejem movitých věcí a přijde k Vám učinit soupis, tj. sepsat věci přítele, které následně prodá v dražbě. Na místě však exekutor (vykonavatel exekutora) nezjišťuje vlastnictví věcí a hrozí, že zabaví i Vaše věci. Vy nebo jiný vlastník pak musí podat návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu a doložit své vlastnictví, což není vždy jednoduché. Pokud by Váš přítel podal insolvenční návrh spojený s návrhem na oddlužení, muselo by mu vždy každý měsíc zůstat nezabavitelné minimum, jehož výše seodvíjí od čistého příjmu a vyživovaných osob, viz https://insolvence.justice.cz/kalkulator-splatek/.