Odkoupení pozemku s exekucemi

1 odpověď

Dobrý den, chtěla bych odkoupit pozemek vedle svého domu, majitel souhlasí a nabídl mi cenu 300 tis. Kč, která je zřejmě nadhodnocená, ale přesto bych na ni přistoupila. Pozemek však v r. 2016 zdědil již s dluhy po svém otci, po kterém zůstalo v LV 5 zápisů - dluhy jsou u různých exekutorů, mají celkovou hodnotu 280 tis. Kč a jsou odkoupeny inkasními společnostmi (a bohužel neznám náklady ex. říz.). Jak mám v tomto případě postupovat? Výpis listu vlastnictví jsem si stáhla, takže základní informace o zástavcích mám. Mohu pohledávky i jako fyzická osoba odkoupit a pozemek získat tímto způsobem? Nebo musím čekat na dražbu? Má současný majitel nějaké právo s pozemkem nakládat? Může nějak požádat o odpuštění zděděného dluhu? Ráda bych odkup nějak uskutečnila, ale zdá se mi to velmi složité. Děkuji!

Dobrý den, pokud se Váš soused stal povinným v exekucích po svém otci (což se přijetím dědictví pravděpodobně stalo), v nichž je zajištěna nemovitost, o kterou máte zájem, Váš soused ji platně prodat nemůže. Doporučovala bych Vám kontaktovat jednotlivé exekutory a zjistit, který z nich bude dotčený pozemek dražit (může to být pouze ten, který zajistil nemovitost nejdřív). Do dražby se přihlástíte a v případě příznivé ceny pozemek vydražíte. Po doplacení nejvyššího podání jsou všechny exekuce zatěžující pozemek i všehcny zástavní práva vymazány. Jde o delší proces, cca půl roku od úspěšné dražby, avšak je realizovatelný a děje se tak poměrně často.