Exekutor nevyplácí peníze věřiteli a používá je pro vlastní účely - jak postupovat?

1 odpověď

Dobrý den,
Ráda bych se zeptala, co dělat v případě, že mi exekutor pod výmluvami odmítá vyplácet vymožené splátky výživného na dceru. Každý měsíc mi tvrdí arogantní koncipientky, že exekutor strhává povinnému ze mzdy 1400Kč, 1000Kč posílá mně a 400 Kč si nechává, ale 1000Kč mi poslal 3x po několikerých urgencích a za 12/18 mi neposlal nic. Od jeho zaměstnance, kterému se nade mnou pravděpodobně zželelo, jsem se dověděla, že vymožená měsíční částka se liší a je kolem 3000Kč a za měsíc 12/18 si strhnul z výplaty povinného cca 7000Kč, z nichž mně jakožto oprávněné neposlal nic a vše použil na 'poplatky exekutora'. Vím, že výživné je přednostní pohledávka a nechce se mi věřit, že by exekutor nemusel posílat vymožené peníze a mohl je používat pouze na vlastní potřeby. Dá se s tím prosím něco dělat? Jedná se o exekutorský úřad Lukáše Jíchy v Přerově.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den, ve Vámi popsaném případě postup exekutora (jeho zaměstnanců) není v pořádku a je třeba se aktivně bránit. Objednejte se k exekutorovi na nahlížení do spisu, musí Vám to umožnit v sídle svého úřadu, nechte si na místě přidělenou pracovnicí sestavit a vytisknout přehled vymoženého plnění a projděte s ní položku po položce, s tím, aby Vám vysvětlila, na jaké účely byla tak která částka vymoženého plnění použita. Nenechte se odbýt, exekutor používá počítačový program a vše lze sestavit na místě. Žádejte proto komplexní informace a vysvětlení v případě nejasností. Pokud neuspějete, podejte stížnost na postup exekutora u dohledových orgánů, tj. Exekutorské komory a Ministerstva spravedlnosti, které mají pravomoc zjednat nápravu. Dále platí, že pokud nejste spokojena s dotčeným exekutorem, máte právo jej změnit. Jelikož jde o vymáhání běžného výživného, tj. jedná se o delší proces, rozhodně o tom lze vážně uvažovat.