Může z účtu dlužníka insolvenční správce vzít nějaké peníze?

1 odpověď

Dobry den,
mám schválenou insolvenci a už skoro třetím rokem (2016-2019) splácim řádně. Mohu si založit bankovní účet na sebe a pro matku? Může z účtu dlužníka insolvenční správce vzít nějaké peníze?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
Vy jako osoba, jíž bylo soudem povoleno oddlužení, si můžete na své jméno bankovní účet nechat zřídit.
Je však třeba pamatovat, že insolvenční správce si kdykoliv může v rámci součinností nechat prověřit Vaše bankovní účty a pokud zjistí jakékoliv nesrovnalosti, bude Vás žádat o vysvětlení.
Není mi však z dotazu jasné, z jakého důvodu není schopna si zřídit bankovní účet Vaše matka sama. Pokud je to z toho důvodu, že je proti ní vedena exekuce, tak je sice pravdou, že soudní exekutor může postihnout pouze účet ve vlastnictví povinného, tj. pokud si nechá Vaše matka zasílat výplatu na Váš účet, nebude možné tento účet postihnout, bude ovšem možné Vás i Vaši matku stíhat pro trestný čin poškození věřitele.