Insolvence a svatba - hrozí zabavení majetku nebo peněz na účtu nové nedlužící manželce, novému manželovi?

1 odpověď

Dobrý den,
přítel si vyřídil insolvenci, splácet začne 12.2.2019 a chceme se vzít. Mám ve vlastnictví byt, chatu, auto, proto se obávám, aby mi nic nehrozilo. I co se týká mého účtu.
Insolvenční poradce tvrdí, že se můžeme klidně vzít, že na mě nikdo nemůže. opravdu mohu být klidná?
Děkuji.

Dobrý den,

pokud již bylo příteli schváleno oddlužení plněním splátkového kalendáře, Vám jako jeho budoucí manželce z titulu jeho dluhů v průběhu insolvenčního řízení nic nehrozí. Postižen může být pouze jeho majetek a jeho příjmy, nikoliv příjmy manželky.

I tak Vám však velmi doporučuji uzavřít předmanželskou smlouvu, kterou vyloučíte vznik společného jmění manželů. Takovou smlouvu pak bude následně nutné vložit do veřejného registru - Seznamu listin o manželském majetkovém režimu, který vede Notářská komora České republiky.
Toto Vás ochrání i v případě, kdyby (z jakéhokoliv důvodu) soud oddlužení Vašeho budoucího manžela zrušil a byly na něj dále vedeny exekuce. Díky upravenému majetkovému režimu nemůže exekutor postihnout majetek manžela; ačkoliv majetek manžela nabytý před vznikem manželství nejde postihnout téměř nikdy.