2 ručitelé jednoho dluhu - vymáhá věřitel jen polovinu nebo může i celý dluh po jednom z ručitelů? (ČMSS)

1 odpověď

Dobrý den,
ráda bych chtěla znát přibližnou výši soudních poplatků ve věci ručitelství u ČMSS.
Můj kamarád si vzal 2003, který nesplácí a věřitele se obrátil na mne, jako na ručitele.
Celková výše dluhu činí asi 300.000 CZK.
Chtěla bych vědět, pokud jsme ručitelé dva, tak v jakém poměru budou uhrazeny dluhy za dlužníka? Může je ČMSS vymáhat pouze po mně? Ručitele jsme ale dva. Celkový dluh tedy bude hrazen námi oběma? A co se stane, pokud druhý ručitel nereaguje na moje výzvy ani na výzvy ČMSS o uhrazení dluhu za dlužníka? Děkuji předem za odpověď. K. L.

Dobrý den,

jak jsme uváděli v dalším dotazu, platí, že „Zaručí-li se za týž dluh více ručitelů, ručí každý z nich věřiteli za dluh celý“, tedy oba odpovídáte za dluhy v plném rozsahu.

V případě, kdy podá ČMSS žalobu a bude úspěšná, což předpokládáme, soudní poplatek z částky 300 000, - Kč činí 12 000, - Kč (u elektronického platebního rozkazu) a náhrada nákladů advokáta věřitele bude činit nejméně 23 tis. Kč.

Odměna notáře za sepsání notářského zápisu o uznání dluhu s přímou vykonatelností bude stát cca. 5,5 tis. Kč.