Může exekutor zabavit lednici, pokud je dítě v péči v domácnosti dlužníka?

3 odpovědi

Dobrý den,
05/2018 u nás byl vykonavatel exekutora. Sepsal majetek co by mohl zabavit. Dohodli jsme se, že mu mám poslat 20.000 Kč a pak sjednáme splátky. Takže si nic neodvezl.
09/2018 přišel jiný sice jen s papírem do schránky, ale potkala jsem ho tak mi řekl, že mám do října sehnat 30.000 Kč, jinak přijede pro naše věci.
Chci se zeptat mám mu předem oznámit že věci v bytě už polepené mám nebo je to jedno a může si to odvést.
Je zákonem stanovené co nám vzít nesmí a navíc máme dítě může i tak zabavit například lednici atd. Tu nám minulý exekutor neoblepil.
Děkuji.

Dobrý den, movité věci může zpeněžit ten exekutor, který je první sepíše, další exekutor je sice sepsat rovněž může (a polepit), ale musí počkat, jak dopadne první exekuce – pokud byste ji uhradila a exekuce skončila, teprve nyní druhý exekutor může věci zpeněžit. Z exekuce jsou dle zákona vyloučeny tyto věci:
a) běžné oděvní součásti, včetně prádla a obuvi,
b) obvyklé vybavení domácnosti, zejména lůžko, stůl, židle, kuchyňská linka, kuchyňské nářadí a nádobí, lednička, sporák, vařič, pračka, vytápěcí těleso, palivo, přikrývka a ložní prádlo, pokud hodnota takové věci zjevně nepřesahuje cenu obvyklého vybavení domácnosti,
c) studijní a náboženská literatura, školní potřeby a dětské hračky,
d) snubní prsten, písemnosti osobní povahy, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkající se povinného nebo členů jeho rodiny a nosiče dat těchto záznamů, pokud nelze takové záznamy přenést na jiný nosič dat, a jiné předměty podobné povahy,
e) zdravotnické potřeby a jiné věci, které povinný nebo člen jeho domácnosti potřebuje vzhledem ke své nemoci nebo tělesné vadě,
f) hotové peníze do částky odpovídající dvojnásobku životního minima jednotlivce podle zvláštního právního předpisu,
g) zvířata, u nichž hospodářský efekt není hlavním účelem chovu a která slouží člověku jako jeho společník.

Dobry den, predem se omlouvam za diakritiku ale muj pocitac tu ceskou neumi. Obracim se na vas s mojim problemem protoze uz si nevim rady a urady v CR a vsobecna ochota exekutoru zda se mi velmi spatna. Od roku 2005 do roku 2010 mam nekolik jizd na cerno v MHD. Snazim se situaci resit az nyni ovsem ochota exekutoru je temer nulova. Z jizdenho 11 korun mam teď nekolik dluhu od 20 000 do 26 000 korun. Muj dotaz zni je li vyse pohledavky vetsi nez 10 000 korun ztracim tim narok na slouceni? Exekutor z Brna mi slouceni zamitl z tohoto duvodu. Je li tomu tak mam nejakou sanci se tomu branit? Dekuji.

Dobrý den, exekuce se ze zákona slučují tehdy, jestliže je proti Vám jako povinnému vede jeden věřitel jednoho exekutora. Na velikosti dluhu nezáleží. Pokud jeden věřitel vede exekuci proti Vám jako povinné u více exekutorů, je to již složitější, i když ne nemožné, viz ust. § 37 odst. 3 a násl. zák. č. 120/01, exekučního řádu: (3) Další řízení zahájené oprávněným proti témuž povinnému u stejného exekutora dříve, než zanikne oprávnění exekutora k vedení předchozí exekuce, se spojuje s předchozí exekucí ke společnému řízení, a to ode dne podání návrhu. V zájmu hospodárnosti řízení může exekutor věc podle věty první vyloučit k samostatnému řízení.
(4) Jsou-li exekuční řízení proti témuž povinnému vedena u více exekutorů nebo zahájí-li další oprávněný u téhož exekutora exekuční řízení proti témuž povinnému, exekuční soud tato řízení spojí na návrh povinného ke společnému řízení,
a) je-li oprávněným osoba, jež byla věřitelem povinného v době vzniku vymáhaného dluhu, nebo její právní nástupce, a řízení již nebyla spojena podle odstavce 3,
b) je-li předmětem jednotlivých spojovaných řízení vymožení peněžitého plnění nepřevyšujícího částku podle § 202 odst. 2 občanského soudního řádu a
c) jsou-li proti povinnému vedena alespoň 2 exekuční řízení podle písmene a).
(5) V usnesení o spojení exekuční soud určí, který exekutor řízení povede. Exekutorovi, který řízení nepovede, náleží náhrada účelně vynaložených hotových výdajů, o níž soud rozhodne v usnesení o spojení. V zájmu hospodárnosti však exekuční soud řízení nespojí, vyžaduje-li to stav těchto řízení nebo se tato řízení ke spojení zjevně nehodí.
Pokud máte více exekucí více oprávněných u více exekutorů, exekuce se neslučují.