Exekuce rozvedeného manžela a exekuce na stavební spoření dětí

1 odpověď

Dobrý den,
se svým manželem jsem od 1993 rozvedená. Bohužel bývalý má spoustu exekucí. Chtěla jsem se proto zeptat, pokud bych teď založila dětem stavební spoření, zda by mohl exekutor v budoucnu naspořené peníze případně z důvodu exekuce jejich otce zabavit. Dále bych se chtěla zeptat, zda jednou mohou vzniklé dluhy v případě úmrtí bývalého přejít na naše děti.
Předem Vám moc děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den. Pokud jste již 11 let rozvedená, lze předpokládat, že dluhy i exekuce pocházejí z doby po vypořádání společného jmění manželů. I kdyby tomu tak nebylo, budou prostředky na účtu stavebního spoření majetkem dětí, proto je není možné exekučně postihnout pro dluhy otce. V případě úmrtí Vašeho bývalého manžela mohou dluhy na děti přejít v rámci dědického řízení. Ovšem dědictví lze odmítnout, stejně tak lze v dědickém řízení uplatnit výhradu soupisu, podle které budou děti odpovídat za dluhy pouze do výše ceny nabytého dědictví. Více o dědění dluhů zde: ODKAZ