Dědictví bytu u dlužníka v insolvenci - zůstane byt dlužníkovi?

1 odpověď

Dobrý den,
bylo nám schváleno společné oddlužení manželů splátkovým kalendářem. Manželka je jediným dědicem bytu jak po jejím otci tak i po matce. Oba mají byty v ososbním vlastnictví. Jsou rozvedeni. My bydlíme v pronájmu.
Pokud by došlo k dědickému řízení, může insolvenční správce ponechat manželce byt k bydlení?
Děkuji

Dobrý den,
dle ust. § 412 odst. 1 písm. b) insolvenčního zákona platí, že dlužník je povinen hodnoty získané dědictvím vydat insolvenčnímu správci ke zpeněžení.
Insolvenční správce je dle zákona poté povinen byt (dědický podíl) zpeněžit, jiné kompetence mu zákon nedává.