Exekuce platu bez ponechání životního minima - může to exekutor udělat?

1 odpověď

Známému přišla exekuce na plat a zablokovali mu účet.
Jak má postupovat, aby mu účet odblokovali, protože vydělává
opravdu minimální mzdu? Účet má zablokovaný a zůstal úplně
bez finančních prostředků. Nějaké peníze mu už soudně stahovali, tak si myslel, že je vše OK.
Jeho čistá mzda činí 11253 Kč, soudně mu strhli 1915 Kč,
takže k výplatě dostal 9338 Kč.
Je možné, aby mu exekutor strhnul celou mzdu, mělo by mu zústat nějaké životní minimum.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den, exekuce může být vedena jedním i více způsoby, které umožňuje zákon najednou, exekuce srážkami ze mzdy a postižením účtu je zcela standardní a dokonce se jedná o přednostní způsoby. Ohledně zachování finančních prostředků: předně je třeba, aby Váš známý kontaktoval banku a zažádal ji o jednorázovou výplatu dvojnásobku životního minima (má-li na zablokovaném účtu zůstatek alespoň v této výši), což je v současné době 6.810,- Kč. Následně je třeba požádat zaměstnavatele, zda by Vašemu známému mohl vyplácet peníze složenkou nebo v hotovosti a nikoliv na účet. Pokud to nebude možné, je nutno si zvolit spolehlivého člověka, na jehož účet mu bude chodit mzda.