Exekuce a přepis auta na nezletilé dítě - lze to? (rodič provozovatel vozidla, dítě majitel)

1 odpověď

Dobrý den.
18.6.2018 byl zakoupen osobní automobil osobou s exekucemi, které se jí strhávají z platu. Vzhledem k tomu, že původní majitel trvá na přepisu, jak je tedy mozno tuto situaci řešit?
Je možné auto přepsat na nezletilé dítě? A když v kupní smlouvě je rodič?
Nebo má rodič vystavit tzv. darovací smlouvu dítěti na osobní automobil? A auto přepsat rovnou na dítě?
Jaký je pro exekutora rozdíl v tom jestli bude dítě a rodič vlastník a provozovatel?
Děkuji velice.

Dobrý den, ano, je to možné, platná právní úprava nečiní co do vlastnického práva mezi zletilými a nezletilými osobami prakticky žádných rozdílů. I osoba mladší 18 let, resp. osoba dosud nikoli plně svéprávná, tedy může vlastnit motorové vozidlo. Vy pak můžete být v registru uveden jako provozovatel tohoto vozidla. Je však třeba upozornit, že nezletilá osoba nemá plnou způsobilost k právnímu jednání (pokud mu není soudem přiznána plná svéprávnost), a proto kupní smlouvu či jiný nabývací titul musí za tuto osobu uzavřít jeho zákonný zástupce (rodič) ; na kupní smlouvě pak bude uvedeno dítě se standardními osobními údaji společně s dodatkem, že za něj jedná jeho zákonný zástupce. Pro exekutora pak má skutečnost, že vlastníkem vozu je osoba odlišná od provozovatele, který je povinný v exekuci, podstatný význam, neboť zabavit lze pouze věc ve vlastnictví povinného, tedy automobil ve vlastnictví nezletilé osoby, která není povinným, zabavit nemůže.