Domluva s úřednicí exekutora nebyla zapsána do spisu - je to v pořádku nebo je to pochybení?

7 odpovědí

Dobrý den,
mám exekuci. Část dluhu je již uhrazena, další část nemohu nyní vzhledem ke špatné finanční situaci splácet.
Telefonicky jsem se domluvil s kanceláří daného exekutora, že vzhledem k současné situaci bohužel nemohu splácet. Dotyčná paní, která vše vyřizuje, mi doporučila, abych splácel co budu moci a ujistila mě, že vše zanese do spisu, aby byl záznam o naše rozhovoru a domluvě.
Za 3 týdny mě hledal jiný pracovník dotyčné kanceláře a chtěl mi zabavit movitý majetek. Nebyl jsem doma a hovořil s ním pouze telefonicky. Informoval jsem ho o mé ústní dohodě mezi mnou a paní, se kterou jsem o dané exekuci hovořil. On mi sdělil, že o ničem neví a ve spise nic není.
Nevěděl ani o tom, že část dluhu je již uhrazena z prostředků, které jsem měl na soukromém účtě.
Domluvil jsem se s ním opět na splátkách. Chci se zeptat, zda platí daná ústní domluva a jak je možné, že dotyčná pracovnice údajně do spisu nic nepoznačila a jiný pracovník té stejné kanceláře nic nevěděl?
Jak mám postupovat v případě, že ani tento pracovník nikde nic nezapíše a opět mi vše zapře? Žádný movitý majetek kromě osobních věcí a nejnutnějších věcí k bydlení - postel, peřiny, nádobí apod. nemám. Co mi tedy mohou zabavit?
Děkuji.

Dobrý den, v praxi bohužel k takovému jednání pracovníků exekutora dochází, Takto je skutečně možné, že jiný pracovník exekutora o ničem nevěděl. Vzhledem k ústní domluvě však Vaši dohodu nemáte jak prokázat. Jedinou možností je vždy trvat na písemném potvrzení dohody o splátkovém kalendáři, apod. Je třeba však dodat, že splátkový kalendář je dobrá vůle exekutora, který i přes to může dále pokračovat v exekuci např. prodejem movitých věcí. Pokud však nemáte jiné věci, než věci uvedené v ust. § 322 odst. 2 o. s. ř. , nelze Vám zabavit nic, neboť jsou z exekuce vyloučeny: „Z výkonu rozhodnutí jsou vyloučeny zejména tyto věci ve vlastnictví povinného nebo ve společném jmění povinného a jeho manžela:
a) běžné oděvní součásti, včetně prádla a obuvi,
b) obvyklé vybavení domácnosti, zejména lůžko, stůl, židle, kuchyňská linka, kuchyňské nářadí a nádobí, lednička, sporák, vařič, pračka, vytápěcí těleso, palivo, přikrývka a ložní prádlo, pokud hodnota takové věci zjevně nepřesahuje cenu obvyklého vybavení domácnosti,
c) studijní a náboženská literatura, školní potřeby a dětské hračky,
d) snubní prsten, písemnosti osobní povahy, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkající se povinného nebo členů jeho rodiny a nosiče dat těchto záznamů, pokud nelze takové záznamy přenést na jiný nosič dat, a jiné předměty podobné povahy,
e) zdravotnické potřeby a jiné věci, které povinný nebo člen jeho domácnosti potřebuje vzhledem ke své nemoci nebo tělesné vadě,
f) hotové peníze do částky odpovídající dvojnásobku životního minima jednotlivce podle zvláštního právního předpisu,
g) zvířata, u nichž hospodářský efekt není hlavním účelem chovu a která slouží člověku jako jeho společník. “

Dobry den, chtela jsem se zeptat, pokud mam exekuci, ale nebydlim ve vlastnim byte, bydlim pouze v podnajmu, nejsem vlastnikem, muze presto vkrocit do tohoto bytu exekutor a zabavit veci? dekuji za odpoved LM

Dobrý den, exekutor má oprávnění vstupovat do místností, kde se nachází či může nacházet majetek povinného, bez ohledu na to, zda povinný byt vlastní, či zde žije z jiného právního důvodu (př. nájemní smlouva). Je tak možné, že do Vámi pronajatého bytu exekutor vstoupí a učiní zde soupis Vašeho majetku.

Dobrý den, dnes (20.06.2018) 20.6.2018 nás navštívil exekutor. vyhrozoval, že má před domem stěhovaly a že nám zabaví věci, pokud do čtyř hodin nesežene aspoň nějaké peníze. Dluh činí 75.000kc. sehnaly jsme 5.000kc. ty si vzal a vystavil splátkový kalendář po 1.000kc měsíčně. mame ale olepený veci. mohl olepit i přijímač od UPS, který je majetkem UPS a my jej máme pouze v užívání? dále nám olepil mikrovlnou troubu, noční stolek, malou televizi, vrtačku, kterou ma manzel půjčenou od zaměstnavatele v svém zaměstnání. muze tohle zabavit? Máme pět dětí, ty peníze si vzal l když věděl, že žádné jiné doma nemáme a tyto jsme si museli půjčit. a když tet přijde druhý exekutor, může ten ty věci zabavit, i když jsou nyní olepený?

Dobrý den, dle dokumentu - soupisu majetku, který jste museli při soupisu dostat, si zkontrolujte, které věci Vám nepatří a upozorněte na to jejich vlastníky. Ti si musí podat návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu. Některé věci zabavit nelze (viz níže), pokud takové mezi sepsanými najedete, podejte návrh na zastavení exekuce prodejem těchto věcí. Další exekutor může věci rovněž sepsat, avšak případný prodej může realizovat ten exekutor, která je sepsal první. Co se týče praktiky vymáhání peněz pod nátlakem, doporučuji Vám tomuto nátlaku neustupovat, pokud jste si museli peníze zase půjčit, toto jednání exekutora (spíše jeho zaměstnanců – vykonavatelů) je na hraně zákonnosti. Na tento postup si rovněž můžete stěžovat dohledovému orgánu, kterým je Ministerstvo spravedlnosti ČR a Exekutorská komora ČR.
Jinak platí: Z exekuce jsou vyloučeny zejména tyto věci ve vlastnictví povinného nebo ve společném jmění povinného a jeho manžela:
a) běžné oděvní součásti, včetně prádla a obuvi,
b) obvyklé vybavení domácnosti, zejména lůžko, stůl, židle, kuchyňská linka, kuchyňské nářadí a nádobí, lednička, sporák, vařič, pračka, vytápěcí těleso, palivo, přikrývka a ložní prádlo, pokud hodnota takové věci zjevně nepřesahuje cenu obvyklého vybavení domácnosti,
c) studijní a náboženská literatura, školní potřeby a dětské hračky,
d) snubní prsten, písemnosti osobní povahy, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkající se povinného nebo členů jeho rodiny a nosiče dat těchto záznamů, pokud nelze takové záznamy přenést na jiný nosič dat, a jiné předměty podobné povahy,
e) zdravotnické potřeby a jiné věci, které povinný nebo člen jeho domácnosti potřebuje vzhledem ke své nemoci nebo tělesné vadě,
f) hotové peníze do částky odpovídající dvojnásobku životního minima jednotlivce podle zvláštního právního předpisu,
g) zvířata, u nichž hospodářský efekt není hlavním účelem chovu a která slouží člověku jako jeho společník.

Ráda bych se zeptala jak postupovat při zabavení movitého majetku. Manžel má exekuce o kterých jsem nevěděla a máme sepsanou manželskou smlouvu o zúžení společného jmění nejedná se tedy o SJM. Presto mně navštívili exekutoři a majetek mi exekučne zabavili. Musim dokládat že je majetek můj? Ve smlouvě je také že byt je mým vlastním a zařízení bytu taktéž. nevim co mám dělat děkuji za odpověď

Dobrý den, osoba odlišná od povinného musí vždy prokázat v návrhu na vyškrtnutí věci ze soupisu, že je věc její, tedy tak musíte učinit i Vy. Doporučuji prověřit, zda Vaše smlouva o zúžení SJM je evidována v Evidenci listin o manželském majetkovém režimu vedeném Notářskou komorou a zda byla evidována dříve než došlo ke vzniku dluhů manžela, neboť jen takovém případě se na zúžení SJM v exekuci hledí.