Přihlášení zajištěné pohledávky věřitelem do konkurzu, konkurzního řízení

1 odpověď

V konkursním řízení přihlásil věřitel pohledávku s nárokem jako zajištěnou. Věřitel byl na základě přezkumu této pohledávky uznán jako zajištěný věřitel.
Otázka :
Kdo je majitelem pohledávky
- dlužník?
- věřitel?
Věřitel v průběhu konkursu dal pokyn správci aby jeho zajištěnou pohledávku vyňal z majetkové podstaty otázka :
Kdo je majitelem pohledávky
- dlužník?
- věřitel?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
pokud věřitel přihlásil svou pohledávku jako zajištěnou uspokojuje se pouze ze zpeněžení předmětu zajištění. Pohledávku má tak věřitel za insolvenčním dlužníkem z titulu zástavního práva.
Zajištěný věřitel pak insolvenčnímu správci ve vztahu k předmětu zajištění uděluje pokyny, kterými je insolvenční správce vázán. Zajištěný věřitel tak může insolvenčnímu správci udělit i pokyn, aby předmět zajištění nezpeněžoval.
Vámi zmiňované „vynětí z majetkové podstaty“ však zákon nezná. Věřitel může pouze celou svou pohledávku vzít zpět, a to podáním soudu (nikoliv správci), který o něm usnesením rozhodne a věřitel již nadále nebude účastníkem insolvenčního řízení.