Koupě podílu nemovitosti s předkupním právem v insolvenci, oddlužení

1 odpověď

Dobrý den,
máme předkupní právo na odkup 1/4 nemovitosti, která je v insolvenci (jsme vlastníky 3/4 nemovitosti).
Insolvenční správce nám zaslat tento dotaz:
"Byl byste ochoten spoluvlastnický podíl ¼ na nemovitých věcech nabýt za cenu obvyklou určenou znaleckým posudkem v rámci dědického řízení? "
Jaké jsou prosím bežné praktiky? Můzeme si dovolit nabídnou nižší čásku? Vzhledem k dani, kterou budeme muset zaplatit atd?
Mockrát děkui za odpověd. Hezký den.

Dobrý den,
jako standardní nabídková cena se v rámci insolvenčního řízení používá ceny obvyklá stanovená znaleckým posudkem. Samozřejmě můžete s částkou nesouhlasit a nabídnout částku nižší. Insolvenční správce však na toto nemusí zcela přistoupit.
Pokud by jakákoliv třetí osoba byla ochotna za podíl na nemovitosti uhradit vyšší částku než Vy a Vy byste nabídku nedorovnali, může insolvenční správce podíl na nemovitosti prodat i třetí osobě s tím, že Vy jste svého předkupního práva nevyužili.
Jedinou daní, kterou budete povinni uhradit, je daň z nabytí nemovitosti, která činí 4 % z ceny kupní. Žádné jiné daňové zatížení zde nebude.