Nabytí nemovitosti v insolvenci - bude majetek patřit do majetkové podstaty dlužníka?

1 odpověď

Dobrý den,
jsem 2015-2018 v insolvenci splátkovým kalendářem, plním. Sourozenci mně nabídli předkupní právo k orné půdě. Ráda bych toho využila, peníze by prokazatelně uhradila dcera zrušením a výběrem peněz ze stavebního spoření.
Současně by byl uhrazen celý zbytek dluhu věřitelům. Lze to takto udělat?
Chci předběžně vědět, než oslovím insolvenčního správce.

Dobrý den,
ve Vámi uvedené věci bude sporná ta část ohledně úhrady kupní ceny za ornou půdu.
Pokud Vám totiž peníze na uhrazení kupní ceny dcera daruje, takové peníze jste povinna odevzdat insolvenčnímu správci k rozdělení mezi věřitele dle ust. § 412 odst. 1 písm. b) insolvenčního zákona.
Jelikož ovšem uvádíte, že dcera by za Vás doplatila veškeré pohledávky věřitelům do 100 %, mám za to, že koupě půdy by již nemohla být nijak napadnuta v rámci insolvenčního řízení, jelikož by byly všichni věřitelé plně uspokojeni.