Exekuce a příspěvek na péči o osobu blízkou - zabaví exekutor příspěvek od OSSZ?

5 odpovědí

Dobrý den,
mám nemocnou maminku a budu si žádat o příspěvek na péči o osobu blízkou. Mám ale nějaké exekuce. Může exekutor na tyhle peníze sáhnout? Děkuji

Dobrý den, domnívám se, že příspěvek na péči o osobu blízkou je z exekuce vyloučen. Dle ust. § 17 odst. 2 zákona č. 108/2006 Sb. , o sociálních službách platí: „Příspěvek nepodléhá výkonu rozhodnutí a nemůže být předmětem dohody o srážkách. “

DOBRÝ DEN. CHCI SI ZAŽÁDAT O PŘÍSPĚVEK NA PÉČI O OSOBU BLÍZKOU. JEDNNÁ SE O MÉHO PŘÍTELE, KTERÉMU JE 88 LET. MÁM DOTAZ, ZDA MOHU O PŘÍSPĚVEK ŽÁDAT, KDYŽ NEMÁME SPOLEČNOU DOMÁCTNOST. POUZE K NĚMU CHODÍN NA NÁŠTĚVY. DĚKUJI

Dobrý den.
Váš dotaz se netýká výkonu exekuce ani oblasti insolvence (insolvenčního řízení). Dotaz proto prosím uložte do formuláře na stránce http://www.poslatdotaz.cz
Dotazy přijímáme každý lichý týden v pondělí po 10. hodině. Máte také možnost zeptat se právničky v online chatu. Ten je k dispozici každý sudý týden v sobotu mezi 9. -11. hodinou na stránce
http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/chat.html.

Dobrý den, ¨
přítel má tento problém. Rozvádí se a součástí SJM je dům pořízený na hypotéku. Bohužel nemá na to, aby hradil celou výši splátek a vypadá to, že dům zabaví banka, z čehož vyplyne bohužel i exekuce. Manželka má v péči těžce postižené dítě a je na rodičovské. Jejími příjmy jsou příspěvek na péči, rodičovský příspěvek, příspěvek na mobilitu, příspěvek na bydlení a výživné na děti. Toto vše činí v součtu cca 40 tis měsíčně. Je opravdu v případě exekuce nepostižitelná a padnou veškeré závazky na přítele, ačkoliv jeho pžíjmy jsou téměř poloviční a má z nich povinnost hradit ještě výživné? Děkuji

Dobrý den, ve Vámi uvedeném případě jsou oba manželé vždy spoludlužníci a záleží na bance, proti komu z nich povede soudní řízení, zda proti manželu či manželce (i bývalých). Zpravidla ale podává žalobu na tu osobu, z jejíhož účtu byla hypotéka splácena. Banka se rovněž může rozhodnout svoji pohledávku prodat, avšak postup dalšího věřitele by byl obdobný. Není vyloučena ani insolvence, zvlášť pokud by měli manželé půjček u banky více. Výsledkem je však vždy zpeněžení dotčené nemovitosti. V každém případě doporučuji kontaktovat banku a na jejich další postup se zeptat, zpravidla komunikují a svůj postup vysvětlují.