Přihlášení pohledávky v konkurzu, konkurzním řízení dlužníka

1 odpověď

V konkursním řízení přihlásil věřitel pohledávku s nárokem jako zajištěnou.
Věřitel byl na základě přezkumu této pohledávky uznán jako zajištěný věřitel.
Kdo je majitelem pohledávky?
► dlužník?
► věřitel?
Věřitel v průběhu konkursu dal pokyn správci aby jeho zajištěnou pohledávku vyňal z majetkové podstaty.
Kdo je majitelem pohledávky?
► dlužník?
► věřitel?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pohledávka je majetkovou hodnotou náležející věřiteli, který s ní může volně disponovat dle svého uvážení. Pokud jde o věc, která slouží jako zajištění (zástava) a která je součástí majetkové podstaty, platí, že prohlášením konkursu přechází na insolvenčního správce oprávnění nakládat s majetkovou podstatou, jakož i výkon práv a plnění povinností, které přísluší dlužníku, pokud souvisí s majetkovou podstatou. Právní úkony, které dlužník učinil poté, co oprávnění nakládat s majetkovou podstatou přešlo na insolvenčního správce, jsou proti jeho věřitelům neúčinné ze zákona.