Koupě auta na nezletilého sourozence, dlužník v exekuci bude provozovatel - lze to?

1 odpověď

Dobrý den,
je možná koupě auta na nezletilého bratra a já bych byl jen provozovatel. Je to možné? Mě by auto sebrala exekuce, která mi strhává z příjmu a ještě delší čas bude.
Děkuji.

Dobrý den, ano, je to možné, platná právní úprava nečiní co do vlastnického práva mezi zletilými a nezletilými osobami prakticky žádných rozdílů. I osoba mladší 18 let, resp. osoba dosud nikoli plně svéprávná, tedy může vlastnit motorové vozidlo. Vy pak můžete být v registru uveden jako provozovatel tohoto vozidla. Je však třeba upozornit, že nezletilá osoba nemá plnou způsobilost k právnímu jednání (pokud mu není soudem přiznána plná svéprávnost), a proto kupní smlouvu či jiný nabývací titul musí za tuto osobu uzavřít jeho zákonný zástupce (rodič) ; na kupní smlouvě pak bude uvedeno dítě se standardními osobními údaji společně s dodatkem, že za něj jedná jeho zákonný zástupce.