Dluhy 3 osob sdružení a exekuce - jeden dlužník je nemajetný, kdo zaplatí jeho část dluhu?

1 odpověď

Roku 1992 založeno sdružení 3osob dle smlouvy s podílem každé osoby 1/3 na zisku i dluhu. IČO psané na 1osobu. Nyní exekuce. Jak se dělí dluh, když je jedna osoba bez finančních i majetkových aktiv. Musí další 2 osoby splácet i tento podíl třetí osoby?

Dobrý den, ohledně splácení dluhu více osobami záleží na tom, zda je mají splatit každá ve svém podílu nebo tzv. společně a nerozdílně, tedy věřitel může požadovat úhradu celého dluhu po i po jediném spoludlužníku a ten následně může uplatit svoji pohledávku u ostatních spoludlužníků. Tato skutečnost vyplývající ze zákona nebo z dohody účastníků by měla být uvedena ve výroku exekučního titulu (např. rozsudku soudu). Velikost majetku spoludlužníků nehraje roli.