Exekuce bez nabytí právní moci - může exekutor zabavit věci v bytě dlužníka (mobiliární exekuce)?

1 odpověď

Dobrý den.
Může exekutor (příp. jeho vykonavatel) za účelem soupisu mého majetku vstoupit do mého bytu v mé nepřítomnosti (za přítomnosti policie) i tehdy, pokud exekuce ještě nenabyla právní moci?

Dobrý den, ano, zákon exekutorovi takový postup umožňuje, viz ust. § 325 odst. 1 občanského soudního řádu: „Usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí prodejem movitých věcí (exekuční příkaz) doručí se povinnému až při provádění výkonu. Není-li při provádění výkonu povinný přítomen, doručí se mu usnesení spolu s vyrozuměním o tom, že byl proveden soupis a které věci byly sepsány“. Avšak zpeněžit věci je možno teprve po nabytí právní moci exekučního příkazu, resp. zápisu doložky provedení exekuce (ust. § 328 a násl. občanského soudního řádu).