Hypotéka v insolvenci - splacení celé hypotéky dlužníkem v insolvenci a regres od spoludlužníka

1 odpověď

Dobrý den,
příteli schválili insolvenci. Čekáme až se všichni věřitelé přihlásí. Máme hypotéku na byt.
Paní která nám navrh sepisovala říkala, že zatim nemáme nic platit (splátky).
Ve druhé polovině března 2018 si nás pozvala, abychom sepsali přihlášku k pohledávce. Vypsala přihlášku, kde píše, že já budu nadále pokračovat ve splácení a že požaduji část dluhu od přítele vrátit. A řekla mi abych od dubna 2018 začala dál platit splátky.
Chtěla jsem se zeptat zda postupovala správně? Banka se k hypotéce přihlásila v insolvenci na celou částku.
Děkuji

Dobrý den,
zpracovatel návrhu přítele správně upozornil, že on sám nesmí po zahájení insolvenčního řízení žádné své dluhy již díle hradit, neboť by se jednalo o zvýhodnění věřitele.
Nechápu ovšem, z jakého důvodu byste měli se zpracovatelem návrhu vyplňoval jakoukoliv přihlášku, když ona není oprávněna jménem jakéhokoliv věřitele cokoliv přihlašovat.
Samozřejmě je možné, abyste splátky hradila Vy Vaším jménem – tímto postupem příteli nic nehrozí. Mám ovšem za to, že ani takto se nutně nemusí přítel vyhnout tomu, aby banka dala pokyn ke zpeněžení bytu, má-li ho v zástavě.