Pravidelné splácení malé částky z dluhu - může exekutor přesto zabavit majetek, peníze na účtu?

1 odpověď

Dobrý den,
můj dotaz se týká ohledně dluhů z podnikání. Zůstalo mi několik neuhrazených faktur za služby a zboží. Ukončil jsem podnikání a nastoupil jsem do práce. Každý měsíc na všechny místa kde dlužím posílám nějakou část na umoření těchto fa. Jelikož je to víc fa najednou je to vždy tak 1/10 celkové částky. Vetšinou jsem si dohodl splátkový kalendář. Tam kde dlužím nejvíce se mi bohužel nepovedlo splátkový kalendář vyjednat, protože věřitel chce mít dluh zaplacen do 6 měsíců. A já to dám tak za 17 měsíců. Co v tomto případě mohu dělat? Jiné řešení než insolvence nebo si někde půjčit. Může na mě exekutor když každý měsíc něco posílám?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den, dle Vámi popisované situace své dluhy postupně splácíte a věřitelé jsou s tím srozuměni, až na jednoho, který chce dluh uhradit do doby, která je nad Vaše finanční možnosti. Zřejmě máte za to, že by proti Vám mohl iniciovat exekuci. To se může stát, neboť nemáte svůj již splatný dluh splacen úplně a lze vymáhat i dluh částečný, avšak věřitel by musel již disponovat exekučním titulem, např. rozsudkem soudu, který by rozhodl o Vaší povinnosti dluh (jeho část) + náklady na jeho vymáhání a další případné příslušenství uhradit, čemuž nemůžete zabránit. V soudním řízení byste však mohl například žádat o to, aby Vám soud přiznal oprávnění hradit dluh ve splátkách, a pokud by Vám soud vyšel vstříc a Vy byste splátky dodržel, exekuci byste se vyhnul. K insolvenci: v daném případě by pro Vás bylo výhodné splácet dluhy prostřednictvím tzv. oddlužení, avšak pokud máte dluhy z podnikání, je zde riziko, že Vaši věřitelé (stačí 1 z nich) nebudou s tímto způsobem řešení úpadku souhlasit, čímž byste „spadl“ do konkurzu, což by pro Vás řešení nebylo. Pokud si půjčíte, problém nevyřešíte, pouze jej prodloužíte a nadto se Vám půjčka dále prodraží. Doporučovala bych Vám tedy splácet dluhy, jak jen můžete, a pokud by některý z věřitelů přesto proti Vám podal žalobu k soudu, vysvětlete mu svoji situaci a žádejte soud o to, aby Vám povolil splátky, které dodržujte.