Prodej bytu, domu, nemovitosti před exekucí

1 odpověď

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat: manžel je obviněn z pokusu o podvod, soud ještě neproběhl, není po něm zatím žádána žádná finanční náhrada. Přesto máme strach, že pokud ho odsoudí a finanční náhrada bude vysoká, skončíme v exekuci. Můžeme v tuto dobu ještě prodat například chatu dospělému synovi? V případě, že následně skončíme v insolvenci, nebude s tímto prodejem nějaký problém a nebude to exekutor považovat za účelové jednání? Stejný dotaz mám i ohledně možnosti darovat družstevní byt v tuto chvíli mým rodičům?

Dobrý den, převádění majetku na příbuzné a další osoby z důvodu „ochrany“ majetku povinného před exekutory může napadnout toliko věřitel tzv. odpůrčí žalobou, přičemž pokud by byl úspěšný, lze následně vést exekuci zpeněžením takového majetku osoby (nabyvatele), která je novým vlastníkem takové věci a není zároveň povinným. Upozorňuji rovněž na eventuální možnost naplnění skutkové podstaty trestného činu poškození věřitele dle ust. § 222 trestního zákona takovým jednáním.