Exekuce na plat, mzdu a současně bankovní účet - jak se to může stát?

1 odpověď

Dobrý den,
mám prosím jeden dotaz. Bohužel vlastní vinou mám více exekukuci, jak přednostních, tak nepřednostních. Co pořád nějak nechápu je: pokud mám čistý příjem 18.000 Lč a dvě výživovací povinnosti, tak dle kalkulačky pro 2018 by mě po srážkách ze mzdy mělo zůstat něco přes 12.000 Kč.
Pokud mě výplatu po srážkách zaměstnavatel pošle na můj účet, tak je možné, že bude zablokován i můj účet s nezabavitelných minimem?
Předem moc děkuji za odpověď. Je to pro mne velmi důležité.

Dobrý den, exekuci lze ze zákona vést jedním či více způsoby najednou, přičemž přednostní způsobem vymáhání pohledávky je vedení exekuce přikázáním pohledávky z účtu a dále srážkami ze mzdy. Oba způsoby se aplikují zpravidla současně. Z účtu máte ze zákona nárok na výplatu dvojnásobku životního minima, což je 6810, - Kč, o který musíte banku požádat. Pokud Vám na účet chodí výplata od zaměstnavatele či jiné příjmy, nelze než požádat tyto osoby, aby Vám peněžní prostředky poukazovali jinak, např. složenkou.