Vyhrožování exekucí od MBA Finance Jeseník - jak se bránit?

1 odpověď

Dobrý den,
před pár dny mi zazvonili na zvonek nějací "inkasní inspektoři" inkasní agentury MBA Finance, která po mě vymáhá dluh u solečnosti T-Mobile. Dluh je skutečný, uznávám jej a třetinu částky jsem splatil a na zbytku jsem se prostřednictvím telefonu s touto agenturou domluvil na splátkách, ale i přes to došlo k návštěvě inspektora. Tito dva lidé mi vyhrožovali, že když jim hned na místě nezaplatím celou dlužnou částku, která mi zbývá uhradit, tak že mi během pár dní přijde exekutor zabavit majetek. Necktěli mi předložit žádný dokument, žádný průkaz a tak jsem šel zavolat policii. Ovšem než jsem se stihl vrátit, tak už vydírali spolubydlící, že ať to zaplatí za mě, jinak že by se jí určitě nelíbilo, kdyby jí přišel exekutor zabavit věci. Hlavně neustále apelovali na to, že dnes (03.02.2018) jde exekuce samosoudcem vyřešit během jednoho dne bez toho, aby se takové jasné případy nějak projednávaly a že o tom nemusím být ani informován a rovnou přijde exekutor. Je tohle nějak možné? Jaká je prosím nejkratší doba, než by k tomuhle mohlo dojít? okud to tak není, můžou nás takhle beztrestně vydírat? A neporušil T-Mobile zákon o ochraně osobních údajů, když můj případ předali k vyřešení této agentuře, aniž by jej odkoupila? Předem děkuji za odpověď

Dobrý den, ve Vámi zmiňovaném případu bych Vám doporučila skutečně podat trestní oznámení na ony osoby, neboť jejich jednání by mohlo již vykazovat znaky trestného činu. Tyto osoby nemají žádné zákonné oprávnění dluh vymáhat, nemusíte s nimi vůbec komunikovat. K Vašemu dotazu, exekuci lze vést na základě exekučního návrhu oprávněného podaného na podkladě exekučního titulu, kterým je např. platební rozkaz vydaný soudem. Rozhodně byste se o jeho vydání dozvěděl, neboť by Vám musel být zaslán. Teprve po jeho nabytí právní moci lze účinně podat exekuční návrh. Exekuci pak nařizuje a exekutora pověřuje jejím vedením exekuční soud. Ohledně Vašeho druhého dotazu, mám za to, že jste s poskytováním Vašich údajů souhlasil ve smlouvě, nebo je to uvedeno ve všeobecných obchodních podmínkách, s nimiž souhlasíte, apod. Takto to mají tyto společnosti obvykle nastaveno, aby se nedostaly do konfliktu se zákonem o ochraně osobních údajů.