Lhůta na vystěhování dlužníka (bývalého majitele) z prodaného bytu, domu, nemovitosti (insolvence, oddlužení)

1 odpověď

Dobrý den,
existuje nějaká zákonná lhůta pro vystěhování dřívějších majitelů, kterým byl prodaný dům v insolvenci a zda mají nárok na bytovou náhradu.
Stavajicim insolvenčním správcem byla telefonicky oznámena lhůta 1 měsíc. Ani nebylo dopředu avizovano, že nějaký kupec již vyjednává hypotéku na koupi nemovitosti.
Vzhledem k tomu, že bývalý majitel je řidič z povolání a není celý týden doma, je stěhování během jednoho měsíce velmi nepravděpodobné.
V domě ještě zároveň žije nezletilé dítě, kde se neni možné přestěhovat kamkoliv, aby byla možná doprava do školy.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud byl v rámci insolvenčního řízení zpeněžena nemovitost dlužníků, jsou povinni nemovitost vyklidit neprodleně, resp. v poskytnuté lhůtě, dle ust. § 285 odst. 2 insolvenčního zákona.

Dlužníkům sice náleží dle ust. § 285 odst. 3 insolvenčního zákona bytová náhrada totožná, jako by se jednalo o výpověď nájmu bytu pro hrubé porušení povinností, ale občanský zákoník poskytnutí bytové náhrady vůbec nepředpokládá, tedy dlužníkům žádná bytová náhrada (ani když ve společné domácnosti s dlužníky žije nezletilé dítě) nemá.