Maximální insolvenční srážka z platu, mzdy 20.000 Kč - kolik Kč?

1 odpověď

Dobrý den,
chtěl bych vědět, zda je v pořádku, jestliže v rámci schválené insolvence zústává částka něco málo přes 9 tisíc Kč, při čisté mzdě 18-20 tisíc. Jsem sám svobodný, bez vyživovacích povinností a podle mého i bez přednostních pohledávek v oddlužení, jsou tam jen bankovní dluhy. I při zvýšení mzdy se částka, která mi přijde na úcet nemění a je stále stejná, 9.000 Kč a nějaké drobné.
Je to v pořádku?
DĚKUJI

Dobrý den,

nezabavitelná částka dlužníka v oddlužení, který nemá žádnou vyživovanou osobu, činí pro rok 2018 maximálně 9 338,00 Kč (v roce 2017 činilo maximum 9 232,00 Kč).

Ovšem ohledně přednostních srážek se mýlíte, srážky ve prospěch insolvenčního řízení jsou VŽDY přednostní.
Dle ust. § 398 odst. 3 insolvenčního zákona platí, že „Při oddlužení plněním splátkového kalendáře je dlužník povinen po dobu 5 let měsíčně splácet nezajištěným věřitelům ze svých příjmů částku ve stejném rozsahu, v jakém z nich mohou být při výkonu rozhodnutí nebo při exekuci uspokojeny přednostní pohledávky. “

Zaměstnavatelem prováděné srážky z Vaší mzdy jsou tak pravděpodobně prováděny zcela v souladu se zákonem.