Exekuce na plat, mzdu a povinná mlčenlivost mzdové účetní ze zákona - smyšlenka nebo pravda?

1 odpověď

Dobrý den,
synovi 01/2017-01/208 strhávají srážky z platu, dostává vyplaceno životní minimum. Víme, že měl dluh na výživném, který je srážen exekučně, ale dle našich výpočtů měl být již za tuto dobu splacen.
Synova mzdová účetní nechce sdělit synovi žádné informace o exekuci, prý ze zákona nesmí. Nemáme žádné podklady a nevíme tedy co a jaká částka se sráží.
Má pravdu paní mzdová účetní, opravdu nesmí tyto informace podávat? Jsme zoufalí.
Děkuji
Myšková Jana

Dobrý den, informace o exekuci, resp. o srážkách ze mzdy mzdová účetní Vašemu synovi bezpochyby sdělit může, není to protizákonné. Pokud z nějakého důvodu není součinná, lze zjistit vedené exekuce na Vašeho syna z Centrální evidence exekucí, což je veřejný seznam, který je veden, provozován a spravován Exekutorskou komorou České republiky na http://www.ceecr.cz nebo se může syn informovat u příslušného okresního (obvodního) soudu s místní příslušností, zda jsou proti němu vedena nějaká exekuční řízení, neboť jejich vedením pověřuje příslušného soudního exekutora.