Insolvence a dědění, zdědění majetku - co se stane s dědictvím?

1 odpověď

Dobrý den, jsem 06/2017-01/2018 v insolvenci, platím ji poctivě každý měsíc.
Chtěla jsem se zeptat, když zemře jeden z mých rodičů a zdědím peníze a nějaky majetek, má to vliv na insolvenci neboli oddlužení
Předem děkuji za odpověd.

Dobrý den,

dle ust. § 412 odst. 1 písm. b) insolvenčního zákona je dlužník povinen veškeré hodnoty získané dědictvím vydat insolvenčnímu správci ke zpeněžení; pokud tak neučiní, jedná se o podstatné porušení podmínek oddlužení, jehož důsledkem je zrušení schváleného oddlužení.

Pokud byste dědictví odmítla (např. ve prospěch matky), či byla uzavírána dědická dohoda, bez souhlasu insolvenčního správce by toto jednání bylo neplatné, o čemž Vás poučí i sám notář provádějící dědické řízení.