Odměna insolvenčního správce přes 100.000 Kč - je to v pořádku a legální?

1 odpověď

Dobrý den, od března 2017 máme s manželkou schválenou insolvenci. Prodejem našeho domu jsme chtěli uhradit dluh u zajištěného věřitele a z hyporachy z tohoto prodeje uhradit podstatnou část nezajištěných dluhů. Tímto prodejem, náš IS pověřil realitní kancelář, která dům prodala tzv. z volné ruky za 1.550.000 Kč. Dne 22.12.17 jsem v insolvenčním rejstříku zjistil, že za prodej domu si realitka vypočítala provizi 62.000 Kč a náš IS odměnu za uspokojení pohledávky zajištěného věřitele celkem 118.608!!! Chtěl bych se zeptat, jestli má dle zákona na tak podle mého názoru nepřiměřeně vysokou odměnu nárok a jestli lze výši této odměny napadnout. Mohli by jste mi ještě prosím říci, na jakou odměnu má insolvenční správce nárok po splacení nezajištěných pohledávek?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

odměna insolvenčního správce z prodeje zajištěného majetku se řídí ust. §1 odst. 2 vyhlášky č. 313/2007 Sb. Částka se vypočítá pouze z té částky, která náleží zajištěnému věřiteli.
Pokud by tak pohledávka zajištěného věřitele byla např. 1 000 000, - Kč, činí odměna insolvenčního správce 90 000, - Kč (+ případné DPH, je-li jeho plátcem).
Platí, že pokud Vám náležející hyperochu budete chtít použít pro uspokojení nezajištěných věřitelů, z této částky pak již správce nemá na žádnou odměnu nárok.

Ohledně odměny realitní kanceláře je jí odměna zastropována 5 % výtěžku zpeněžení dle ust. § 298 odst. 4 insolvenčního zákona.