Exekuce spolužijící osoby - hrozí zabavení peněz z účtu spolužijícího nedlužníka?

1 odpověď

Dobrý den,
syn v invalidním důchodu, tedy ID. Žije v nájemním bytu s nemajetnou ženou bez příjmů, vůči které je vedeno exekuční řízení, a její dcerou. Nejsou manželé.
Náklady hradí společně z důchodu syna a příspěvků na dceru od jejího otce.
Syn má úspory na tzv. stavebním spoření na své jméno (spořili jsme my - rodiče) a nějaké další peníze na svém bankovním kontě, které jsme mu darovali. Chápeme, že exekuce může postihnout movité věci, které se nalézají v jejich bytě, ale co peníze na běžném účtu syna případně na účtu stavebního spoření? I ty - případně jejich část (polovinu) - může exekutor zabavit?
Děkujeme za odpověď.

Dobrý den, exekuci lze vést na majetek povinného a na majetek povinného a jeho manžela ve společném jmění manželů. Z výlučných prostředků manžela povinného lze v současnosti postihnout pouze jeho účet a to do polovány prostředků, které na něm jsou v době doručení exekučního příkazu. Z uvedeného plyne, že pokud Váš syn s povinnou neuzavřel manželství, jeho prostředky na účtu (i stavebním) exekutor postihnout nemůže a ohroženy nejsou.