Insolvence a dluh otce za slehnutí, těhotenství a výbavičku pro dítě (dluh určený soudem)

3 odpovědi

Dobrý den,
Soudně je určeno vyživné na syna a také dluh za výbavićku pro syna, otec syna je v insolvenci a v lednu 2018 mu schválili splátkový kalendář.
Insolvennčí správkyně mi napsala, že dlužné vyživné mi uhradí, ale dluh za výbavičku ne. Jak to tedy je?
Přece je to také dluh a pokud spravuje jeho finance, tak by mi to měla uhradit?
Předem Vám moc děkuji.

Dobrý den,

dluhy na výživném jsou pohledávkami postavenými na roveň pohledávkám za majetkovou podstatou dle ust. § 169 odst. 1 písm. e) insolvenčního zákona, dlužné výživné se tedy uspokojuje přednostně kdykoliv po dobu trvání oddlužení.

Dluh za výbavičku na syna ovšem není výživným, tedy tato pohledávka měla být ve lhůtě pro přihlašování pohledávek přihlášena přihláškou pohledávky.

V tomto ohledu se domnívám, že správce postupoval v souladu s platnými předpisy.

Prosím, tak jak mám teď postupovat, když on mi to neuhradí? Dekuji

Dobrý den,

Vaší současnou možností je podat proti insolvenčnímu správci žalobu dle ust. § 203a insolvenčního zákona na určení, že se jedná o pohledávku postavenou na roveň pohledávkám za majetkovou podstatou či jim postavenou na roveň.
Žaloba se podává k insolvenčnímu soudu (ke spisové značce insolvenčního řízení otce vašeho syna).