Koupě auta, automobilu od dlužníka v exekuci - exekutor zahrnul auto do exekučního soupisu

1 odpověď

Dobrý den,
2017 jsem se s majitelem osobního automobilu stáří cca 15 let a neplatnou technickou kontrolou dohodl na jeho odkoupení. Majitel stanovil cenu automobilu na max. 5.000 Kč. Auto jsem si odvezl domů na vyzkoušení a později se rozhodl jej koupit. Než ke koupi došlo, majitel auta mi sdělil, že je v exekuci a že mu exekutor oznámil, že právě tento automobil zahrnuje do exekuce. Automobil je u mě, exekutor jej tedy neviděl a nenalepil na něj ani žádnou evidenční či zabavovací nálepku.
Platí tedy tato exekuce automobilu? Může mi majitel automobil prodat, nebo nikoli?
Děkuji.

Dobrý den, vlastnictví automobilu povinným bude exekutorovi známo z registru, a je nerozhodné, že je nyní u Vás. V případě jeho postižení máte povinnost jej exekutorovi vydat. Převedení vlastnictví na Vás povinným po zahájení exekuce a spuštění tzv. generálního inhibitoria na majetek povinného bude s největší pravděpodobností považováno za neplatné, zejména, pokud již soudní exekutor vydal příslušný exekuční příkaz. Doporučuji Vám tak automobil povinnému raději vrátit.