Exekuce na inavalidní důchod a šance na insolvenci - invalidní osoba bez příjmů

1 odpověď

Dobrý den,
jsme nezisková organizace, která poskytuje péči zdravotně postiženým občanům.
Mám klienta, který byl bezdomovec (několik let), nyní mu poskytujeme služby a ubytování. Má invalidní důchod III. stupně. Objevilo se několik exekucí, o kterých klient nevěděl.
Jeden z exekutorů mu zablokoval účet, kam mu chodí invalidní důchod ID.
Kontaktovala jsem exekutora, který mi nekompromisně řekl, že až zaplatí dluh, tak mu účet odblokuje.
Již jsem požádali banku o vyplacení životního minima, ale co pak dál.
Dokumenty klient žádné nemá.
Uvažovala jsem o insolvenci, dle výpočtu by snad na ni měl příjem. Ale v současné době je bez příjmu.
Můžete mi poradit, jak mám postupovat?
Děkuji sociální pracovnice.

Dobrý den, exekutor skutečně (až na výjimky) může zabavit jakékoliv prostředky na účtu až do výše vymáhané pohledávky a to i v případě, že je na účet posílána mzda, důchod či jiný příjem; k zákonné změně v této věci dosud bohužel nedošlo. Za dané situace bych Vám doporučovala požádat ČSSZ, aby klientovi zasílala důchod jinak (složenkou, apod.)