Splátky insolvence - vliv výživného, alimentů

1 odpověď

Dobrý den,
06/2015 jsem žádala o insolvenci na mateřské jako OSVČ.
Mám 3 vyživovací povinnosti.
Byla mi určena splátka 2000 Kč. Během roku 2017, jsem zrušila živnost, skončila mateřská dovolená, tedy MD a já nastoupila do práce. Proběhl rozvod manželství.
Syny mám ve své péči a žádala jsem soud o zrušení splátky 2000 Kč protože to i více pokryje srážka ze mzdy. Soudkyně operuje s tím, že na děti mám výživné a nechce slyšet o zrušení splátky 2000 Kč, i když mě to dostává pod hranicí nezabavitelného minima.
Jsem zoufalá.
Výživné náleží dětem a mne po srážce a zaplacení zbyde max. 7500-8000 Kč, což nepokryje dopravu do práce, školy, energie a jídlo pro 3 osoby.
Na srážku ze mzdy padne i sleva na dani na děti, což by mi nevadilo, ale ty 2000, - by mi vážně chyběly.
Poradíte Prosím?

Dobrý den,

v tomto případě se domnívám, že postup soudu není správný. Výživné hrazené otcem dítěte vždy náleží dítěti, nikoliv matce dítěte, ta je pouze příjemcem platby, je-li dítě nezletilé.

Srážky by tak měly být prováděny pouze z Vaší čisté mzdy se zohledněním třech vyživovacích povinností k dětem.

Pokud srážka z Vaší mzdy přesahuje částku 2 000, - Kč, tedy částku, kterou Vám dříve určil soud, věřitelům se dostane více, než kolik předpokládali při schválení Vašeho oddlužení.

Doporučuji v této věci informovat Vašeho insolvenčního správce, který by Vám v této situaci měl být nejvíce nápomocen.